Przejdź do treści
Wszystkie artykuły

Poradnik Budowlany14 min czytania

Kominek: ile kosztuje montaż, ile paliwo i jak obliczyć raty na sezon grzewczy

W skrócie

Kominek to urządzenie grzewcze przeznaczone do nagrzewania pomieszczeń poprzez spalanie opału, które stanowi tradycyjne centrum ciepła w domu, łącząc funkcję cieplną z wartością estetyczną i atmosferyczną. W 2026 roku dostępne są trzy podstawowe klasyfikacje: kominki kamienne z konstrukcją ceramiczną, kominki elektryczne z płytami grzewczymi oraz kominki gazowe z palnikiem inertii. Główne czynniki podnoszące koszt inwestycji to: rodzaj wyrobu (od 8 000 zł do 35 000 zł), poziom instalacji (wymaga zgody starostwa powiatowego, decyzja o warunkach zabudowy lub pozwolenie na budowę) oraz koszty montażu (średnio 2 500-4 500 zł, w zależności od trudności doposażenia).

Rozmiary i koszty: ile kosztuje kominek - porównanie trzech typów

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Różnice między typami kominka przekładają się bezpośrednio na różnice w inwestycji oraz eksploatacji. W poniższej tabeli znajdują się dane z aktualizacji z 4 lutego 2025 r., które pozwalają zestawić koszt instalacji, opału oraz łączny wydatek na pierwszy sezon grzewczy.

Typ kominkaKoszt instalacji [PLN]Koszt opału na sezon [PLN]Łączny koszt pierwszego sezonu [PLN]
Wkład powietrzny8 0002 80010 800
Wkład z płaszczem wodnym18 0004 20022 200
Koza3 0002 1005 100

Wkład powietrzny - oferuje - niższy koszt instalacji, co czyni go atrakcyjną opcją dla osób z ograniczonym budżetem. Wyższa klasa techniczna, określona m.in. przez normę izolacji termicznej klasy C, zwiększa cenę, ale zapewnia lepszą ochronę przed utratą ciepła oraz korozją elementów rusztowania. Wkład z płaszczem wodnym - zapewnia - wyższą sprawność cieplną dzięki zintegrowanemu systemowi nagrzewania wodą. Ta konstrukcja wymaga precyzyjnego dopasowania do istniejącej sieci grzewczej oraz spełnienia surowszych wymogów izolacyjnych, co podnosi koszt instalacji do 18 000 PLN. Koza - charakteryzuje się - najniższą ceną początkową. Jej prosty, charakterystyczny układ kominowy pozwala na szybką instalację przy zachowaniu satysfakcjonującej efektywności przy odpowiednim uzdatnianiu drewna. Formuła: koszt_opału = zużycie_drewna (m³) × cena_za_metr_kubik (PLN)Dla wkładu powietrznego: 8 m³ × 350 PLN = 2 800 PLNZużycie zależy od sprawności i czasu korzystania z kominkaCena drewna: 35-60 PLN za worek 30-40 kg (300-400 PLN/m³)Sprawność wkładu powietrznego waha się w przedziale 75-82 % dla modeli ceramicznych, co wpływa na ilość zużywanego drewna. Przy założeniu 8 m³ zużycia na sezon oraz cenie 350 PLN za metr sześcienny łączny wydatek na opał wynosi 2 800 PLN. Warto przyjrzeć się różnicom w cenach surowca - cena drewna opałowego może się różnić od 300 do 400 PLN za metr sześcienny w zależności od wilgotności i jakości gatunków. Wymiary pomieszczeniaDostęp do kominaWymagania PPOŻ (odległości zgodnie z PN-EN 13246)Typ podłoża (materiały ognioodporne)Długość i średnica przewodu kominowegoIzolacja termiczna rurDostępność przestrzeni pod kominekKierunek spalaniaZapewnienie dopływu tlenuKształt i wysokość pomieszczeniaBudżet inwestycyjnyGwarancja i serwis producentaPrzygotowanie się przed zakupem wymaga uwzględnienia istotnych czynników. Między innymi, odległości od mebli oraz źródeł ognia ustalane są na podstawie normy PN-EN 13246, a typ podłoża musi zapewniać rezystencję ogniową. Dla oszczędności wybór wkładu powietrznego jest rozsądną opcją - niższy koszt początkowy i satysfakcjonująca efektywność. Inwestycja we wkład z płaszczem wodnym opłaca się przy długotrwałym użytkowaniu - lepsza sprawność cieplna. Koza jest ekonomiczną opcją dla sezonowego użytku - szybki zwrot inwestycji.KOSZT INSTALACJI TRZECH TYPÓW KOMINKA [PLN]

Kalkulator kosztów drewna i pierwszego sezonu - jak samodzielnie policzyć wydatek

Koszt opału dla kominka można oszacować za pomocą prostej formuły, która łączy zużycie drewna z aktualną ceną rynkową. Dla wkładu powietrznego przy zużyciu 8 m³ i cenie 350 PLN za metr sześcienny roczny wydatek na paliwo wynosi 2 800 PLN. Formuła koszt_opału = zużycie_drewna (m³) × cena_za_metr_kubik (PLN) stanowi podstawę każdego kalkulatora kosztów kominka, umożliwiającego szybkie wyliczenie wydatków na sezon grzewczy.

Warto przyjrzeć się szczegółowej kalkulacji dla wkładu powietrznego, gdzie roczne zużycie drewna opałowego wynosi 8 m³, a cena za metr sześcienny - 350 PLN. Taki zestaw daje 2 800 PLN rocznego kosztu paliwa, z czego 10-15% stanowi zapas na nieprzewidziane straty ciepła. Formuła kalkulacji łączy zużycie z ceną surowca, co pozwala na elastyczną analizę przy zmianach rynkowych.

Po dodaniu kosztu instalacji do kosztu opału powstaje całkowita kwota pierwszego sezonu. Dla wkładu powietrznego wystarczy zsumować 8 000 PLN za montaż z 2 800 PLN opału, co daje 10 800 PLN. W przypadku wkładu z płaszczem wodnym inwestycja rośnie do 18 000 PLN, a pierwsze wydatki na otwarcie i uruchomienie przekraczają 21 500 PLN. Dla kozy całkowity wydatek wynosi 4 500 PLN, a kominek otwarty - 9 000 PLN.

Typ kominkaKoszt instalacji [PLN]Koszt opału [PLN]Koszt pierwszego sezonu [PLN]
wkład powietrzny8 0002 80010 800
wkład z płaszczem wodnym18 0003 50021 500
koza3 0001 5004 500kominek otwarty5 0004 0009 000

Porównanie czterech typów ukazuje, że wkład z płaszczem wodnym wymaga największej inwestycji początkowej, co stanowi istotny czynnik decydujący przy wyborze. Przygotowanie przestrzeni wymaga uwzględnienia 12 kluczowych punktów kontrolnych przed finalizacją zakupu.

  1. Wymiary pomieszczenia muszą umożliwić instalację kominka z zapasem co najmniej 50 cm na wszystkie strony.
  2. Dostęp do komina jest nieodzowny - wymagana jest czysta rura kominowa o odpowiedniej średnicy.
  3. Wymagania PPOŻ określają minimalne odległości od mebli i materiałów łatwopalnych do 80 cm.
  4. Strefa działania wymaga dostępności materiałów ognioodpornych wymienionych w projekcie.
  5. Długość i średnica przewodu kominowego muszą odpowiadać specyfikacji producenta urządzenia.
  6. Możliwość doprowadzenia tlenu naturalnego jest istotna dla efektywności spalania.
  7. Moc nominalna kominka powinna odpowiadać powierzchni grzewczej pomieszczenia.
  8. Sprawność urządzenia nie powinna być niższa niż 75% dla nowoczesnych rozwiązań.
  9. Gwarancja i serwis muszą być udokumentowane - minimalny okres to 2 lata.
  10. Koszt instalacji i akcesoriów wlicza się w całkowitą inwestycję początkową.
  11. Stan podłogi i ścian wymaga przygotowania powierzchni ognioodpornym posadzonym pokryciem.
  12. Planowanie przestrzeni obejmuje również miejsce na przechowywanie drewna na minimum 1 m³.

Aktualizacja danych kalkulatora kosztów kominka została przeprowadzona 4 lutego 2025 r., co zapewnia aktualność informacji w kontekście rosnących cen materiałów budowlanych. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z wykonawcą w celu uzyskania indywidualnej oferty instalacyjnej, która uwzględni ceny surowców i specyfikę lokalnych rynków.

Przygotowanie przestrzeni - materiały, odległości i wymagania techniczne

Wymagania techniczne kominka obejmują prawidłowy wybór materiałów ognioodpornych oraz przestrzeganie odległości zapewniających bezpieczeństwo eksploatacji. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zweryfikować, czy projekt spełnia normy PN-EN 15250 oraz wymogi Państwowej Straży Pożarnej. To istotne kroki, które decydują o bezpieczeństwie użytkowników i długości żywotności instalacji.

Przy montażu podłogi i ścian wokół kominka stosuje się materiały ognioodporne: płyty izolacyjne klasy B lub C, cegłę klinkierową, płytki ceramiczne oraz kamień naturalny. Dla podłogi podkominkowej zaleca się zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych klasy REI 60 lub płyt ceramicznych o grubości min. 10 mm. Wymagania techniczne kominka wymuszają stosowanie materiałów niepalnych, które odporniejsze są na wysokie temperatury i żar.

Element instalacjiMinimalna odległość [mm]Materiały dopuszczonePodstawa prawna
Od ścian500Cegła klinkierowa, płyty ceramiczne, kamień naturalnyPN-EN 15250, art. 29 Prawa budowlanego
Od mebli1200Cegła klinkierowa, płyty ceramiczne, kamień naturalnyPPOŻ, PN-EN 15250
Od kratki wentylacyjnej800Płyty izolacyjne klasy C, cegła klinkierowaPN-EN 15250

System kominowy wymaga doprowadzenia tlenu bezpośrednio do komory spalania zgodnie z art. 30 Rozporządzenia Ministra Energii z 2023 r. Minimalna odległość od mebli wynosi 1200 mm, od ścian 500 mm, a od kratki wentylacyjnej 800 mm. Odległość ustalana na podstawie norm PN-EN 15250 zapewnia ochronę przed pożarem oraz umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane z 2023 r.

Wymagania dostępu i przejść dla konserwacji kominka precyzyjnie określają wymiary przeznaczonej przestrzeni serwisowej. Dostęp do komina musi umożliwiać szerokość min. 600 mm oraz wysokość min. 2000 mm dla efektywnej konserwacji. Przy projektowaniu przejścia należy zapewnić wentylowane miejsce przechowywania narzędzi czyszczących na odległość min. 1 m od komory spalania. Kominek wymaga materiałów ognioodpornych, co stanowi podstawę bezpiecznej i trwałej konstrukcji.

Sprawdzenie kompatybilności systemu kominowego z wkładem kominkowym jest nieodzowne dla uzyskania optymalnej sprawności energetycznej. Średnica przewodu musi odpowiadać średnicy wkładu kominkowego +/- 10 mm. Dla wkładu o średnicy 300 mm zaleca się zastosowanie rury kominowej o wewnętrznej średnicy 310 mm z izolacją termiczną klasy C. Prawidłowe dopasowanie elementów zapewnia równomierny przepływ gazów oraz minimalizuje ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych.

Poradnik został zaktualizowany 4 lutego 2025 r. Przed rozpoczęciem prac budowlanych skonsultuj projekt z inspektorem nadzoru budowlanego. Zainstaluj czujnik dymu klasy A zgodny z normą PN-EN 14604 dla dodatkowego bezpieczeństwa. Przygotuj projekt z zachowaniem marginesu 200 mm na ewentualne korekty wymiarów.

Montaż krok po kroku - od instalacji kominowej do pierwszego uruchomienia

Instalacja kominka to szczegółowy proces, który wymaga dokładnego przestrzegania kolejności prac oraz zgodności z aktualnymi przepisami. Każdy etap - od przygotowania podłoża po pierwsze podpalenie - musi zostać wykonany zgodnie z normą PN-EN 15250:2019, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość urządzenia.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża i instalacji kominowej. Do zabezpieczenia podłogi konieczne są materiały ognioodporne lub płyty izolacyjne klasy C, które muszą stanowić barierę termiczną. Minimalna odległość od ścian nośnych wynosi 600 mm, a w trakcie prac wymaga się zamontowania kratki wentylacyjnej wywiewnej w wysokości 500-800 mm nad poziomem podłogi. Średnica przewodu kominowego musi dokładnie odpowiadać specyfikacji producenta wkładu, a łączenia rur wykonuje się przy użyciu uszczelnień szklanych klasy C, eliminując ryzyko mostków cieplnych.

  1. Ustal wymiary pomieszczenia i zweryfikuj dostępność komina do montażu kominowego
  2. Zainstaluj kratkę wentylacyjną wywiewną w wysokości 500-800 mm nad poziomem podłogi
  3. Zabezpiecz podłoże płytami ognioodpornymi lub warstwą izolacji termicznej klasy C
  4. Sprawdź zgodność średnicy przewodu kominowego z wymaganiami producenta wkładu
  5. Zaplanuj prowadzenie rur kominowych zgodnie z wytycznymi PN-EN 15250:2019

Następnym etapem jest montaż wkładu lub kozy - kluczowe momenty instalacji kominka krok po kroku. Przed podniesieniem jednostki należy zamontować podpory i podkładki izolacyjne, które przenoszą ciężar 200-1000 kg na konstrukcję ścienną lub stropową. Wkład powietrzny kosztuje 3 500-9 000 PLN, a montaż 1 500-3 000 PLN, natomiast koza dostępna jest już za 3 000 PLN z montażem w granicach 4 500-6 000 PLN. W starszych budynkach konieczne jest zniszczenie istniejącej podłogi i naprawa ewentualnych uszkodzeń, a wszystkie łączenia izolacyjne zabezpiecza się uszczelniaczami kompatybilnymi z temperaturami do 1000°C.

Typ kominkaKoszt wkładu [PLN]Koszt montażu [PLN]Łączny koszt [PLN]
Wkład powietrzny3 500-9 0001 500-3 0005 000-12 000
Koza3 0001 500-3 0004 500-6 000
Wkład z płaszczem wodnym15 000-25 0003 000-5 00018 000-30 000

Wkład zapewnia cyrkulację ciepła dzięki zoptymalizowanej geometrii łuków oraz głębokości komory spalania. Komin komunikuje dym z komory spalania, minimalizując emisję szkodliwych substancji. Podłoże chroni przed przegrzewaniem dzięki izolacji termicznej klasy C, a szczelność układu gwarantuje efektywność przenoszenia energii.

Wykończenie i kontrola szczelności stanowią istotny etap przed pierwszym uruchomieniem. Do wykończenia komory spalania można zastosować cegłę klinkierową, płytki ceramiczne lub kamień naturalny, przy czym minimalne odległości 400 mm od mebli oraz płyty izolacyjne jako bariery termicznej są obowiązkowe. Warto przyjrzeć się normie PN-EN 16798-1:2018 dotyczącej izolacji termicznej w budynkach oraz przeprowadzić test dymem sztucznym w celu weryfikacji szczelności połączeń.

  • Zaplanuj wykończenie kratką dopustową klasy B lub wyższej
  • Zamontuj osłonę ogniową w odległości 400 mm od materiałów łatwopalnych
  • Sprawdź prawidłowość uszczelnień przy pomocy testu dymem sztucznym
  • Przeprowadź kontrolę działania układu wywiewnego i dopływu powietrza

Pierwsze uruchomienie kominka wymaga przestrzegania procedury zgodnej z instrukcją producenta. Najpierw przeprowadza się krótkie podpalenie przy użyciu krzemionki, następnie stopniowo zwiększa się moc palenia. Dla wkładu powietrznego średnie zużycie drewna wynosi 8 metrów sześciennych na sezon grzewczy, co przy cenie 350 PLN za m³ daje koszt opału 2 800 PLN. Dodając tę kwotę do kosztu instalacji 8 000 PLN, otrzymuje się całkowity wydatek pierwszego sezonu 10 800 PLN.

Typ urządzeniaZużycie drewna [m³]Cena m³ [PLN]Koszt opału [PLN]
Wkład powietrzny83502 800
Koza103503 500
Wkład z płaszczem wodnym63502 100

Regularne czyszczenie i konserwacja zapobiegają awariom oraz utrzymują optymalną sprawność w przedziale 75-82% dla wkładów ceramicznych. Przed sezonem grzewczym warto zainwestować w profesjonalny serwis - koszt przeglądu to 300-800 PLN. Wybierając paliwo o wilgotności poniżej 10%, można znacząco podnieść efektywność energetyczną kominka.

Paliwo i efektywność - ile kosztuje sezon grzewczy i jak go obniżyć

Koszt ogrzewania kominkiem zależy głównie od rodzaju paliwa oraz jego jakości. W 2026 roku rynek oferuje trzy główne kategorie paliw - drewno opałowe, pellet oraz specjalistyczne opały ekologiczne. Każda z nich charakteryzuje się inną dynamiką cenową i wpływem na całkowite wydatki sezonowe.

Drewno opałowe pozostaje najpopularniejszym wyborem polskich gospodarstw domowych. Aktualne oferty detaliczne wahają się w granicach 35 do 60 PLN za worek o wadze 30-40 kg. Dla przykładu, worek o najniższej cenie zapewnia około 1,5 GJ energii, co przekłada się na koszt paliwa drzewnego wynoszący 2,3 zł za kWh. Ten model cenowy stanowi istotny czynnik przy wycenie pierwszego sezonu.

Pellet stanowi bardziej zaawansowaną alternatywę, oferując wyższą gęstość energetyczną niż tradycyjne drewno. Jedną tonę pelletu można nabyć za 700 do 1200 PLN, przy czym średnia cena wzrasta do 950 zł. Roczne zużycie tego paliwa w typowym domu jednorodzinnym wynosi 2-3 tony, co czyni go niezwykle kosztowną opcją dla ogrzewania kominkiem w 2026 roku. Jednak wyższa sprawność spalania rekompensuje tę inwestycję.

Opały ekologiczne reprezentują segment premium, dostępny głównie w formie specjalnych mieszanin drzewnych i biomasy. Ich ceny zaczynają się od 12-15 zł za kilogram, co czyni je najdroższą alternatywą. Choć oferują one niską emisję pyłów i dobre właściwości spalania, to ich wysoki koszt wymaga precyzyjnego dopasowania do zapotrzebowania grzewczego.

Porównanie trzech opcji pozwala zauważyć, że drewno opałowe pozostaje najkorzystniejszą opcją dla osób ceniących ekonomiczność. Jednak wybór zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy priorytetem jest cena, czy efektywność spalania.

Sprawność kominka w przedziale 60-82% bezpośrednio wpływa na wysokość kosztu ogrzewania kominkiem. Dla dokładnej wyceny konieczna jest indywidualna oferta wykonawcy, uwzględniająca m.in. powierzchnię pomieszczenia, izolację budynku oraz charakterystykę paliwa. Standardowe wkłady osiągają 60-70% sprawności, natomiast modele ceramiczne zapewniają 75-82% efektywności.

Dobrej jakości izolacja klasy C znacząco redukuje straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Gdy izolacja jest słaba, roczne zapotrzebowanie na paliwo może wzrosnąć nawet o 30-40%. Optymalizacja obu parametrów pozwala obniżyć roczne koszty nawet o kilkaset złotych.

Aby maksymalizować oszczędności, wybieraj paliwo o odpowiednich parametrach. Pierwsza zasada brzmi: zawsze sprawdzaj gęstość energetyczną - pellet charakteryzuje się lepszą wartością niż drewno opałowe, co oznacza mniejsze zużycie przy tej samej temperaturze. Druga istotna cecha to wilgotność - idealny pellet ma zawartość wilgoci poniżej 10%, co zapewnia stabilne spalanie i maksymalną sprawność kominka. Trzeci punkt dotyczy drewna - im niższa wilgotność, tym lepsza jakość spalania.

Regularny serwis i czyszczenie zapewniają utrzymanie optymalnej sprawności urządzenia. Niezależnie od wybranej opcji, systematyczna konserwacja to inwestycja, która wróci się w postaci dłuższego sezonu grzewczego przy niższych kosztach.

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru paliwa do kominka?

Wybór paliwa powinien opierać się na trzech kluczowych kryteriach: gęstości energetycznej, poziomie wilgotności oraz kosztach eksploatacji. Drewno opałowe z wilgotnością poniżej 20% zapewnia dobre wyniki, pellet - wilgotność poniżej 10% jest optymalna, a opały ekologiczne wymagają specjalistycznej analizy zapotrzebowania.

Czy warto inwestować we wkład o wysokiej sprawności?

Tak, inwestycja w wkład o sprawności powyżej 75-80% jest niezbędna dla maksymalnych oszczędności. Taki produkt zapewnia lepsze przekształcanie energii, co przekłada się na niższe zużycie paliwa i krótszy czas ogrzewania pomieszczenia.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zakup i eksploatację kominka

Poradnik z 2026 roku odpowiada na najważniejsze wątpliwości dotyczące montażu, konserwacji i kosztów eksploatacji kominka w domu jednorodzinnym.

Jak długo trwa montaż kominka?

Montaż różni się w zależności od typu urządzenia. Wkład powietrzny wymaga 2-3 dni roboczych, co wynika z konieczności precyzyjnego ustawienia komory spalania oraz połączenia z kominem. Wkład z płaszczem wodnym potrzebuje 5-7 dni, głównie ze względu na instalację układu cyrkulacji i kotła. Koza montuje się najszybciej - 1-2 dni, ale wymaga solidnego podłoża. Wszystkie rozwiązania podlegają wymogom ustawy Prawo budowlane z 2022 roku, art. 29, które określa standardy montażu urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych.

Czym trzeba się opiekować przy konserwacji kominka?

Regularna konserwacja zapobiega awariom i utrzymuje wysoką sprawność. Czyszczenie komory spalania powinno odbywać się co 3-6 miesięcy, aby usunąć popiół i osad. Kontrola uszczelnienia prowadnic dymowych jest istotna dla efektywności spalania. Przegląd czopów i filtrów przez certyfikowanego serwisanta zapewnia prawidłową pracę układu. Wymiana wkładu następuje, gdy sprawność spada poniżej 70% - wtedy utrata ciepła staje się nieopłacalna.

  • Czyszczenie komory spalania - co 3-6 miesięcy
  • Kontrola uszczelnienia prowadnic dymowych
  • Przegląd czopów i filtrów przez certyfikowanego serwisanta
  • Wymiana wkładu przy sprawności poniżej 70%

Czy da się zamontować kominek w starszym domu?

Montaż w starszym budynku wymaga najpierw przeprowadzenia gruntownych prac. Konieczne jest zniszczenie i naprawa podłoża, ścian oraz stropu z powodu ryzyka korozji i osiadania. Dla pokoju o powierzchni 20 m² otwór paleniska musi mieć średnicę 53-56 cm, co odpowiada proporcji 1:60 do 1:70. Stan surowy wymaga dodatkowej instalacji kratki wentylacyjnej zgodnie z normą PN-EN 13240:2001.

Jak długo trzeba czekać na wymianę wkładu i ile kosztuje serwis?

Wkład ceramiczny kosztuje 8 000-12 000 PLN, a roczny przegląd 300-800 PLN. Wymiana zależy od stanu technicznego - przy sprawności poniżej 75-80% inwestycja się opłaca. Przykładowo, przy zużyciu 8 m³ drewna rocznie i cenie 350 PLN za metr sześcienny koszt opału wynosi 2 800 PLN.

Typ wkładuKoszt wkładu [PLN]Sprawność [%]Koszt opału [PLN]Łączny koszt sezonu [PLN]
Wkład powietrzny3 500-9 00060-702 8006 300-11 800
Wkład ceramiczny8 000-12 00075-822 80010 800-14 800

Czy kominek może służyć jako dodatkowe źródło ciepła w godzinach szczytu?

Tak, kominek może uzupełniać ogrzewanie w domach starszych. Dla dobrze zaizolowanych budynków wymagana jest moc 0,08 kW na 1 m², natomiast dla domów bez izolacji - 0,14 kW na 1 m². Przykładowo, dla domu 150 m² z izolacją potrzebne jest 12 kW, a bez - 21 kW. Rozpędzenie ciepła wymaga dostępu do tlenu bezpośrednio do kominka, zgodnie z normą PN-EN 13240:2001.

Redakcja Fachowcy · wszystkie artykuły